botoks uygulamaları

MEDİKAL ESTETİK

Botoks, uygulandığı bölgedeki kasların rahatlamasını ve belli bir süre için cildin gerginleşmesini sağlayan ilacın ticari ismi ve ‘’Botulinum Toksin’’den elde edilen bir bakteri toksinidir.

Botoks Nedir?

Medikal estetik denince ilk akla gelen yöntemlerden biri olan botoks, ciltteki yaşlanma belirtileri, mimik çizgileri ve özellikle alın ve göz kenarında yaşlanmaya bağlı oluşan kırışıklıklardan kurtulmak için tercih edilen en etkili ve hekimler tarafından uygulanması gereken en kolay yöntemdir. Göz kenarında oluşmuş olan kazayağı kırışıklıklarına, zamanla düşen kaşlara, alın bölgesi kırışıklarına, üst dudak kırışıklıklarına, boyun bölgesinde oluşan kırışıklıklarına, terlemeyi önlemek amaçlı koltuk altına, el ve ayaklara da uygulanmaktadır.

Yararları

Kırışıklıklar, aynı ifadenin “mimiğin” binlerce kez tekrarlanması nedeniyle cilde kazınmış ve yer etmiş olan çizgilerdir. Göz kenarında yaşlanmaya bağlı oluşan kırışıklıklara “ifade-mimik çizgileri” veya şekilleri nedeniyle “kaz ayakları” da denir. Kırışıklıkların nedeni cilt altındaki kasların uzun süreli hareket sebebiyle kasılmalarıdır. Bu kasılmalar alın bölgesinde de sürekli tekrarlanan ifade, mimikler ve  yaş almaya bağlı sebepler nedeniyle yatay çizgileri belirginleştirir ve bu çizgilerin yer edinmesine sebep olur. 

Botoks, uygulandığı bölgedeki kasların rahatlamasını ve kişiden kişiye göre değişen belli bir süre için cildin gerginleşmesini amaçlar. Sadece uygulandığı kas düzeyinde ve hekimin uygulama tekniğine göre etki gösterir, uygulama bölgesinin dışında etkileri bulunmaz. Uygulama yapılan bölgedeki kasların hareket etmesini engelleyerek, mimikleri kısıtlayabilir ya da tamamen ortadan kaldırabilir.
Aşırı terlemede ise kozmetik bir sorun olmaktan ziyade, bir sağlık sorunu olarak değerlendirilmektedir. Aşırı terlemeyi engellemek için birçok yöntem denense de, fazla başarı elde edilememektedir. Botoks uygulaması ise, ter bezlerinde aşırı terlemeye yol açan lifleri bloke ederek, sorunu azaltmak veya durdurmak konusunda etkili olmaktadır. Etkisi ise yine kişiden kişiye değişebilmekte ve ortalama 8 ile 12 ay arasında sürmektedir.
Botoks halk arasında bazı kişilerce yılan zehiri olarak tabir edilsede bunun gerçekle bir alakası yoktur. Doğru bilinen ama aslında yanlış bir şehir efsanesidir.

Uygulama Süresi

Uygulama önceki anestezik krem ile uygulama yapılacak bölge uyuşturulur. Çok ince uçlu ve kısa özel bir iğne yardımı ile birkaç noktadan kas içine Botoks enjekte edilir. İşlem süresi yaklaşık 10-15 dakika sürmektedir. Uygulama esnasında hastayı rahatsız eden ciddi bir ağrı şikayeti oluşmaz.
Botoks uygulaması sonrası, aşırı aktivite, sıcak banyo, sauna, çeşitli ilaçlaların kullanımı, işlem yapılan bölgeye kozmetik ürün kullanılması, başın omuz hizasından aşağı bakacak şekilde sürekli bir duruşta bulunulması ve uzman tarafından belirtilen diğer faktörlerin varlığı Botoks uygulamasının etki sürecinde negatif sonuçlar doğurabilmektedir.
Uygulamanın etkisi 3-4 gün sonra görmeye başlanır ve 15. günde maksimum seviyeye ulaşır. Etki süresi ortalama 4 aydır, 6. ayda ise tamamen ortadan kalkar ve uygulama bölgesi eski haline döner. Terlemeyi önleyici amaçlı kullanıldığında ise etki süresi çok daha uzundur. 

Kimlere Uygulanabilir ?

 

En iyi sonuç alan hasta grubu, her zaman doğru zamanda, doğru uygulama yapılan hastalardır. Gereğinden önce ve genç yaşta yapılan uygulama, kırışıklıklar yeteri kadar belirginleşmediği için, sonrasında hastayı memnun edecek farkı hissettirmeyecektir.
Gereğinden ileri yaşta ve kırışıklıkları çok ilerlemiş, derinleşmiş hastalara ise sadece botoksla istenilen verim elde edilemeyebilmektedir. Bu hastalar ayrıntılı muayene edilerek hem botoks, hem de diğer yöntemler hakkında mutlaka hekim tarafından bilgilendirilmelidir.

Yapılan araştırmalar neticesinde, Botoks işleminin bilindiği üzere sağlığı etkileyecek olumsuz bir yan etkisi bulunmamaktadır.
Estetik amaçlı olarak çok az miktarlarda kullanıldığı için, doğru uygulama sonrasında istenmeyen bir etki görülmez, şişme, morarma ya da kızarıklık sık karşılaşılan durumlar değildir. Nadiren uygulamadan sonra geçici baş ağrısı ve enjeksiyon bölgelerinde minik kabarcıklar görülebilir.
Bu konuda eğitim almış ve deneyimli bir uzman tarafından yapıldığı takdirde neredeyse hiç riski yoktur. Ayrıca, migren ağrılarına iyi geldiği de sıkça alınan geri dönüşlerden biridir. Uygulama sonrası 4 saat süreyle hastanın özellikle de yüz üstü yatması ve başını eğerek bir işle ilgilenmesi istenmez. Aynı gün solaryum, cilt bakımı, kuaför, havuz, sıcak banyo ve spor aktivitesi tavsiye edilmez.

 

Uygulama Alanları:

* Cilt ve Yüz Bölgesinde oluşan kırışıklıkların giderilmesinde 

* Koltuk Altı terlemesinin giderilmesinde

* El ve Ayak terlemesinin giderilmesinde

* Burun ucu düşüklüğünde ve burnun konuşma esnasında hareketlenmesinin giderilmesinde 

* Kaş sarkmalarının giderilmesi ve kaş kaldırma işlemlerinde

* Göz kenarında oluşan (Kaz ayağı) kırışıklıklarının giderilmesinde

Tüm bu uygulama açıklamaları bilgilendirme amaçlıdır. Ayrıca, kontrollü şekilde uzmanı tarafından uygulanmasının tavsiye edilmesi amacıyla paylaşılmıştır.

 

Adres


Teşvikiye Mah. Sezai Selek Sok. No:18/3
Nişantaşı, İstanbul
WhatsApp chat