mezoterapi

MEDİKAL ESTETİK

mezoterapi vücudumuzun en büyük organı olan derimizin orta katmanı ve buna bağlı hücrelerin iyileştirme hali olarak tanımlanabilir.

Mezoterapi Nedir?

Mezoterapi vücudumuzun en büyük organı olan  derimizin orta katmanının ve buna bağlı hücrelerin iyileştirilmesi hali olarak tanımlanabilir. Son dönemin en gözde hizmetlerinden olan mezoterapi yönteminde, uzmanların kişiye özel olarak belirlediği çeşitli etken maddeleri kullanılarak uygulandığı sağlıklı güzelleşmenin ve bunun yanı sıra zayıflama, sıkılaşma, bölgesel yağlanma, saç çıkarma, cilt gençleştirme uygulamalarının en trend olan ve en çok tercih edilen yöntemidir.
Mezoterapi, kişinin kaygılarını kozmetik ürün kullanmadan en doğal sonuca ulaşmak maksadıyla yapılmaktadır.

Bu uygulama insan metabolizmasının genel olarak dışlamadığı ve bazı hücre yapısında da bulunan etkenlerin kullanılması yoluyla yapılan iyileştirme yöntemi olarak da tanımlanabilir. Mezoterapi, şu an dünyada sağlıklı yaşlanma ve güzellik sektöründe bilinçli tüketicilerin en sık tercih ettiği hizmetlerin başında yer almaktadır.

Yararları

Hali hazırda gerek ağız yoluyla alınan gerekse de bazı enjeksiyon teknikleriyle bir takım ürünler kullanılarak yapılan kozmetik uygulamalar pek sonuç vermemektedir. Kullanılan bu tür yöntemlerinin çoğunda sorunlu bölgeleri hedeflenerek yapılan iyileştirme prosedürlerinin sonuçları pek tatmin edici değildir. Mezoterapi yönteminde ise amaç kişinin rahatsızlık duyduğu bölgeye odaklanarak konusunda uzman kişilerce lokal sorun olan bölgeye direk uygulanacak şekilde minik enjeksiyon veya roller uygulamaları sayesinde daha doğru sonuçlar elde edilmektedir.

Bu sayede uygulama sürecinde mezoterapi uzmanının kişiye özel seçtiği preperatlar ile vücuda zarar verecek yapıda olan belirli kimyasalların kullanılmamasından dolayı vücudun kendi kendini iyileştirme mekanizmasını harekete geçirilerek doğal bir iyileşme hedeflenmektedir.

Uygulama Süresi

Mezoterapi uygulamasının süreleri yapılacak işleme ve kişinin hafif diye tabir edilen acıya duyarlılık seviyesine göre değişiklik göstermektedir. Bu süreç genel olarak 15 dk ile 30 dk arasında sürmektedir. Hissedilen hafif sızlamaya duyarlılık göstereceği düşünülen kişilerde anestejik krem uygulaması sebebiyle kremin etkisini gösterme süresi olan 30 dakika kadar beklemek gerekeceğinden bu süreç tamamlandıktan sonra Mezoterapi uygulamasına geçilebilmektedir.

Hastanın uygulama esnasında uzmana sağladığı konfor süreci 15 dk altına dahi düşürebilmektedir.

Nasıl Uygulanır?

Öncelikle uzman tarafından kişinin kaygıları tam olarak analiz edilmesi gerekmektedir.
Sonrasında, uygulanacak bölgede iyileştirme sağlayacak maddeler belirlenerek gerekli solüsyonlar hazırlanmaktadır.

Uygulama öncesinde ise cilt temizlenir ve dezenfekte edilir. Ağrıya duyarlı kişilerde ise talebe göre 30 dakika öncesinden anestejik krem uygulaması ile ağrı ve acı en az seviyeye indirilebilir.
Mezoterapi konusunda uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.

Günümüzde halk arasında tabir edilen “iğne” (enjektör) kavramından uzak olan, çok daha ince yapıya sahip mikro iğneler vasıtası veya rollerlar ile yapıldığında konforlu bir süreç ile uygulamalar tamamlanmaktadır. Acıya aşırı duyarlılık gösteren, “iğne” fobisi olan kişiler dahi uygulamada pek sorun yaşamadıklarını belirtmektedirler.

Kullanılan bu mezoterapi yönteminde, uygulamada ihtiyaç duyulan materyaller neredeyse acısız olarak tarif edilecek şekilde sorunlu olan bölgeye direk uygulanarak yapılmaktadır. Mezoterapi işleminin sorunlu bölgeye direk olarak uygulanması iyileşmenin diğer tüm yöntemlere göre daha hızlı olmasını sağlamaktadır.

Bu uygulamalar düşünülenin aksine ameliyathanelerde değil, genel olarak uygulama odalarında yapılmakta olup işlem sonrası gündelik hayatı etkileyecek herhangi bir duruma da sebep olmamaktadır.

Uygulama sonrası Mezoterapi yapılan bölgenin temiz tutulması, güneşe maruz kalmaması, terlememesi ve uzmanın gerektiğinde bilgi olarak da aktaracağı şekilde kısa bir süreç kadar banyodan kaçınılması yönündedir.

Kimlere Uygulanabilir?

Mezoterapi uygulamaları genel olarak her kişiye uygulanabilir. Ancak, aşağıda yazılı durumların varlığında uygulanmaz.

 • Hamilelik ve emzirme sürecinde olan kadınlarda,
 • Ürtiker hastalarında,
 • Kadınlarda mens döneminde
 • Kan pıhtılaşma problemi olan uygulanmaz.
 • Alerjik hastalığı bulunan hastalarda
 • Daha önce Felç, inme öyküsü bulunan hastalarda
 • İnsülin bağımlısı (Şeker Hastalığı ) olan hastalarda
 • Kanser hastalarının tamamında
 • Birden fazla ilaç kullanma zorunluluğu olan kalp hastalarında
 • Uzmanın belirleyeceği diğer durumlarda

bu gibi durumlarda uygulanmaz.

Uzman bu gibi durumların varlığını muhakkak sorgular ve gerektiğinde Mezoterapi uygulaması yapmaktan vazgeçmek durumunda kalabilir.

Hangi Durumlarda Uygulanabilir?

 

Mezoterapi hangi durumlarda uygulanabilir?
Bilgilendirme amaçlı yapılan paylaşımdır.

 • Bölgesel incelme

  Mezoterapi uygulaması, kol bölgesi, karın bölgesi, bel bölgesi ve bacaklarda bulunan bölgesel yağlanmanın giderilmesinde yağ aldırma ameliyatlarına alternatif bir uygulama olarak sunulmaktadır. Enjeksiyon yapılan bölgede bulunan yağ kümesini yıkıma uğratarak vücuttan atılımını sağlamak üzere uygulanır. Ayrıca, mezoterapi uygulamasına eş zamanlı diyet ve düzenli spor ile desteklendiğinde kişi normalde alacağı sonuçtan çok daha uzun süreli hatta neredeyse kalıcı sonuçlara ulaşabilmektedir.

 • Yüz gençleştirme ve germe  (Mezolifting)

  Özellikle  kadınların gündelik hayatta sık kullandığı makyaj ve kozmetikler ayrıca, yaz aylarında güneşe maruz kalması ile yüz bölgesindeki cildin kalitesi ve görünümü bozulmaktadır.

  Yüz mezoterapisinde uzmanın kişiye özel belirlediği ve efektif olan preparatlar vasıtası ile hazırlanan karışımlar cilt altına ve cildin ihtiyacına bağlı derin cilt dokusuna enjekte edilmektedir.

  Bu sayede kullanılan karışım ile cilt etkili ve ihtiyacı olan maddelerden kısa sürede faydalanır. Cildin ihtiyacı olan madde belirlendikten sonra lokal olarak cildin en çok ihtiyacı olan bölgeye uygulandığından cilt altına verilen maddelerin yan etki olasılığı ciddi anlamda azalır. Ayrıca, konunun uzmanı oluşabilecek yan etkilere karşı da kolaylıkla çözüm bulabilmektedir.

  Yüz mezoterapisi adı altında uygulanan mezolifting işlemi cildi yeniler, cilt sarkmalarını ve cildin yenilenmesini sağlayan en faydalı yöntemlerin başında gelmektedir. Bu işlem Ciltte kolajen sentezinin aktif hale gelmesini sağlayarak hızlı bir şekilde cilt yapısında sıkılaşma, gençleşme ve dikkat çekici bir parlaklık sağlamaktadır. Bu yöntemde uzman tarafından kullanılan hyaluronikasit, vitamin, antioksidan ve mineraller minik iğneler vasıtası ile cildin ihtiyacı olan bölgelere uygulanmaktadır. Bu uygulama sonrasında  hücre içinde artan elastin ve kolajen üretimi cildin hızlı bir şekilde nemlenmesini ve yenilenmesini sağlar.

 • Yüz nemlendirme (H100 Uygulaması)

  Gençik Aşısı, yüz ve boyun bölgesine uygulanır. Alkol, sigara, akne, güneş ve solaryumdan zarar görmüş ciltlere, diğer tedavilerle birlikte tamamlayıcı olarak da uygulanabilmektedir.

  İç organlarımızdan, cildimizin içine kadar vücudumuzun her yerinde bulunan hyalüronik asit, erken yaşlarda ciltte yoğun miktarda bulunurken, maalesef 30’lu yaşlardan itibaren hızla azalmaya başlar. Hyalüronik asidin azalmasıyla beraber cilt, parlaklığını ve esnekliğini kaybeder. H100 saf hyaluronik asit ile uygulanan bu işlemle, yaşlanmaya bağlı olarak azalan hyaluronik asidi yerine koyarak, cildin gençleşmesini sağlamak yani kırışıklıkların tedavisi ve cilt elastikiyetinin geri kazanılması hedeflenir. Anti-Aging uygulamaların başında gelen Gençlik Aşısı ile enjeksiyon sırasında cilde uygulanan hayvansal olmayan saf hyalüronik asit, nem, esneklik ve hücre yenilenmesini sağlayan kollajenleri harekete geçirir. Cilt altında uzun süre kalarak cildin savunma sistemini artırır ve yaşlanma sürecini yavaşlatır.

  Gençik Aşısı, yüz ve boyun bölgesine uygulanır. Alkol, sigara, akne, güneş ve solaryumdan zarar görmüş ciltlere, diğer tedavilerle birlikte tamamlayıcı olarak da uygulanabilmektedir.

  Öğle Tatilinde Güzelleşmenin Konforunu Yaşayın!

  Cildin altına çok ince iğneler ile uygulanarak 15-20 dakika gibi bir sürede gerçekleştirilir. Bu uygulama için, totalde en fazla 1 saat ayırmanız yeterli olacaktır. Uygulama sırasında acı hissedilmez, çok hafif bir yanma görülebilir. Uygulama sonrası da ciddi boyutlarda bir kızarıklık gözlenmez. Hassas ciltlerde oluşabilecek ufak tefek kızarıklıklar da 1-2 saat içinde kendiliğinden hafifleyerek yok olur. İki haftada bir toplam 4 seans olarak uygulanır. Etkisi 2. günden itibaren ortaya çıkar ve ciltte parlaklık ışıltı ile, kırışıklıklarda hafifleme ise gerginlikle birlikte kendini gösterir. Ayrıca, cilt doku tonunun daha kaliteli bir görünüme geldiği de rahatlıkla gözlemlenir. Uygulamanın en etkili sonuçları ise ilk 2-3 ay içerisinde alınır.

  Tedavi süresince hastanın beslenme düzenine dikkat etmesi, bol miktarda su tüketmesi, güneş koruyucu krem ile cildini muhafaza etmesi, özellikle de uygulamanın yapıldığı gün sigara ve alkol kullanmaması dikkat gerektiren noktalardır. Sağlıklı beslenme ve yaşam biçimine dikkat edilmesi, tedavinin daha başarılı ve uzun süre kalıcı olmasını sağlar.

  Gençlik Aşısı, 20 yaşından itibaren tüm cilt tiplerine uygulanabilmektedir. Uygulamanın her yıl tekrarlanması, kalıcılığı sağlamak açısından önemlidir.

 • Selülit Problemleri

  Selülit günümüzde neredeyse her yaş grubu kadınlar yoğunlukta olmakla beraber erkekler de dahi görülebilen ve çok sık rastlanılan bir durumdur. Maalesef bu duruma sadece mezoterapi ve bunu destekleyici bazı cihazlar dışında sadece cerrahi ile çözüm bulunabilmektedir. Cerrahi uygulamaların meşakkatli süreci göze alındığında Başvuranlar tarafından Mezoterapi uygulamaları  ve buna ek olarak cihazlı uygulamalar en çok tercih edilen yöntemlerin başında gelmektedir.

  Mezoterapi uygulaması ile cilt altına enjekte edilen kişiye özel solüsyon ve maddeler selülit bulunan bölgede olan kan akışının normale dönmesi ve bölgedeki lenfatik dolaşımın düzenli bir duruma gelmesi amaçlanarak yapılır. Bu sayede selülitli bölgede yağ kümelerinin çözülmesini ve selülit sebebiyle  oluşmuş olan sertleşme gösteren bağ dokunun düzelmesini sağlamaktadır. Selülit tedavisinde düzelmeler 4 ile 10 hafta arasında uzamanın belirleyeceği süreçler dahilinde uygulanarak başarılı sonuçlar alınır. Yine bu tedavide de düzenli spor ve sağlıklı beslenme (diyet) ile desteklendiğinde sonuçlar neredeyse kalıcı olmaktadır.

 • Vücut Sıkılaştırma

Mezoterapi ile sıkılaştırma terapileri, aynen yüz bölgesinde uygulanan mezolifting (mezoterapi ile yüz germe) protokolü ile hemen hemen vücudun her bölgesinde (kol, bacak, iç bacak, karın, üst göğüs, dekolte, el, sırt, boyun vb..) yaş almaya bağlı olarak gelişen sarkma ve gevşemelerin giderilmesinde kullanılmakta ve başarılı sonuçlar vermektedir.
Bu uygulamada da yine Uzman tarafından ihtiyaç duyulan bölgeye ve kişiye özel hazırlanan vitamin, mineral ve diğer yardımcı maddelerin de olduğu karışım minik enjeksiyonlar ile cildin orta katmanına yani 4-6 mm derine verilerek uygulanmaktadır.
Özellikle hızlı sonuç görmek isteyen kişilerde ise, yaş almaya bağlı oluşan sarkmalar, çizgiler, boşluklar vb.. Cilt hasarları anti aging kapsamında, sadece organik içeriğe sahip saf hyalüronik asit, dolgu ve diğer yardımcı ürünler ile desteklenerek giderilebilmektedir.

Ayrıca, Bu uygulamaya paralel olarak kullanılan  RadyoFrekans prosedürü, cildin alt katmanına ısı vererek özellikle bölgesel incelmede yağ hücrelerinin küçülmesine ve cildin sıkılaşmasına neden olarak vücut hatlarının daha belirgin hale gelmesinde ciddi fayda sağlamaktadır. RadyoFrekans terapisi eklenerek yapılan bel, bacak ve kol bölgelerinde yağ hücreleri yoğun olduğundan özellikle az kilolu veya balık etli olarak tabir edilen kişilerde vücut kıvrımlarının, belirginleşerek ortaya çıkması ve uygulanacak diyet programı sayesinde çok efektif sonuçlar elde edilebilmektedir.
Kişiye göre değişen 4 ile 10 seans arasında süren bu uygulamada uzman bölgesel cilt sarkma ve gevşemelerini ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır.

 • Saç mezoterapisi ile saç çıkarma
  Saçlı derinin iyileştirilmesi

Günümüzde en çok sorgulanan mezoterapi işlemlerinin başında Saç Mezoterapisi gelmektedir. Hem kadınların hem de erkeklerin ortak sorunu olan saç dökülmesi, saçın normalden daha hızlı uzamasını ve bazı hastalıklara bağlı olarak gelişen saç açılması problemlerinin giderilmesinde çok sık kullanılan ve başarılı bir yöntemdir.

Bu problemleri yaşayan kişilerde, uzman, saçlı derinin ihtiyacı olan mineral, vitamin ve beslenme kaynağı olan kokteyl karışımları yaklaşık 2mm minik iğneler vasıtasıyla ile saçlı deriye uygulamaktadır veya roller vasıtası ile cilt altına emilimini sağlamaktadır.

Bu yöntem, Saçın canlanması, uzamasının hızlanması ve saç dökülmesini önlemek amacıyla uygulanan çok etkili kabul edilen bir yöntemdir. Uygulama sonrasında cilt altında oluşan enfeksiyonların giderilmesi, kan dolaşımı hızının artırılması ve hücre metabolizmasının hızlandırılması hedeflenmektedir.

Bu sayede saç foliküllerinin daha aktif, canlı bir hal alması sebebiyle saçların güçlenmesini, sağlıklı ve hacimli bir saç görünümü oluşmasına yardımcı olur. Özellikle genetik faktörler, stres, sigara, hava kirliliği, günlük hayatta maruz kalınan güneş ışınları ve diğer faktörler olan hormon değişimleri, düzensiz beslenme ve gündelik yaşam tarzı saçların cansız bir hal almasına, kırılmalarına ve dökülmelere sebep olarak seyrek bir görüntü oluşmasına neden olur.

Bu yöntem uygulanırken özellikle belirli sebeplere bağlı saç dökülmeleri tespit edilmekte olup hastanın problemine göre uzmanın belirleyeceği süreçler içinde 4 ile 10 seans uygulanarak saçların daha canlı ve yoğun bir görünüm elde edilmesi hedeflenmektedir.

Bu duruma bağlı bazı tip saç dökülmelerinde de mezoterapi uygulaması sayesinde  çok başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Bu konuda uzmanın görüşü çok önemlidir.

Buna ek olarak Saç Ekimi sonrasında uygulanacak mezoterapi işlemlerinin en az 6 ay beklendikten sonra yapılması önerilmektedir.

 • Belirli yara izlerinin giderilmesinde

 • El üstü gençleştirme uygulamalar

 • Cilt Lekelerinin giderilmesinde

 

Adres


Teşvikiye Mah. Sezai Selek Sok. No:18/3
Nişantaşı, İstanbul
WhatsApp chat