Botoks

Botoks, uygulandığı bölgedeki kasların rahatlamasını ve belli bir süre için cildin gerginleşmesini sağlayan ilacın ticari ismi ve ‘’Botulinum Toksin’’den elde edilen bir bakteri toksinidir.

Botoks halk arasında bazı kişilerce yılan zehri olarak tabir edilse de bunun gerçekle bir alakası yoktur. Doğru bilinen ama aslında yanlış bir şehir efsanesidir.

Botoks Nasıl Yapılır?

Kırışıklık Karşıtı Enjeksiyon olarak bilinen botulinum toksini, kasları zayıflatan ve kasların gevşemesini kontrol eden bir kırışıklık önleyici enjeksiyondur.

Uygulama önceki anestezik krem ile uygulama yapılacak bölge uyuşturulur. Çok ince uçlu ve kısa özel bir iğne yardımı ile birkaç noktadan kas içine Botoks enjekte edilir. İşlem süresi yaklaşık 10-15 dakika sürmektedir. Uygulama esnasında hastayı rahatsız eden ciddi bir ağrı şikayeti oluşmaz. FDA onaylı Allergan veya Dysport kullanılır. 14 gün sonrasında kontrol ve rötuş randevusu ile süreç tamamlanır.

Botoks Çeşitleri Nedir?

Yüzümüzde maske bölgesi diye tabir edilen, alın, kaş arası, göz çevresi, kaz ayakları, burun üstü çizgileri ve boğaz çevresi çizgilerini tedavi etmek için kullanılan uygulamadır. Diğer tedavi alanları ve çeşitleri ise şöyledir;

 • Diş sıkma ve kare şekil olan yüz problemleri çözümü için Masseter Botox,
 • Güzel ve çekici gülüş tasarımı için Gummy Smile Botox,
 • Terleme tedavileri için el, ayak ve koltuk altı Botox çözümleri,
 • Boyun derisinde mezoterapi ile kombine edilen Nefertiti Botox ile boyun gençleştirme,
 • Kronik Migren tedavileri,
 • Kaz ayakları ve düşük kaşları kaldırma tedavileri,
 • Daha çekici, parlak ve canlı bir yüz için Mezo-botox ile ışıltı kazandırma tedavileri

Botoks Uygulama Alanları:

 • Cilt ve Yüz Bölgesinde oluşan kırışıklıkların giderilmesinde
 • Koltuk Altı terlemesinin giderilmesinde
 • El ve Ayak terlemesinin giderilmesinde
 • Burun ucu düşüklüğünde ve burnun konuşma esnasında hareketlenmesinin giderilmesinde
 • Kaş sarkmalarının giderilmesi ve kaş kaldırma işlemlerinde
 • Göz kenarında oluşan (Kaz ayağı) kırışıklıklarının giderilmesinde

Tüm bu uygulama açıklamaları bilgilendirme amaçlıdır. Ayrıca, kontrollü şekilde uzman doktorumuz tarafından uygulanmasının tavsiye edilmesi amacıyla paylaşılmıştır.

Botoksun Avantajları Neler?

Kırışıklıklar, aynı ifadenin “mimiğin” binlerce kez tekrarlanması nedeniyle cilde kazınmış ve yer etmiş olan çizgilerdir. Göz kenarında yaşlanmaya bağlı oluşan kırışıklıklara “ifade-mimik çizgileri” veya şekilleri nedeniyle “kaz ayakları” da denir. Kırışıklıkların nedeni cilt altındaki kasların uzun süreli hareket sebebiyle kasılmalarıdır. Bu kasılmalar alın bölgesinde de sürekli tekrarlanan ifade, mimikler ve  yaş almaya bağlı sebepler nedeniyle yatay çizgileri belirginleştirir ve bu çizgilerin yer edinmesine sebep olur.

Botoks, uygulandığı bölgedeki kasların rahatlamasını ve kişiden kişiye göre değişen belli bir süre için cildin gerginleşmesini amaçlar. Sadece uygulandığı kas düzeyinde ve hekimin uygulama tekniğine göre etki gösterir, uygulama bölgesinin dışında etkileri bulunmaz. Uygulama yapılan bölgedeki kasların hareket etmesini engelleyerek, mimikleri kısıtlayabilir ya da tamamen ortadan kaldırabilir.

Aşırı terlemede ise kozmetik bir sorun olmaktan ziyade, bir sağlık sorunu olarak değerlendirilmektedir. Aşırı terlemeyi engellemek için birçok yöntem denense de, fazla başarı elde edilememektedir. Botoks uygulaması ise, ter bezlerinde aşırı terlemeye yol açan lifleri bloke ederek, sorunu azaltmak veya durdurmak konusunda etkili olmaktadır.

Botoks Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Botoks, çok kısa sürede uygulanabilen ve iyileşme sürecinin olmadığı kozmetik bir tedavi yöntemidir. Oldukça basit bir şekilde uygulandığı için kişi gündelik yaşamına hemen dönebilir ve Botoks sonrası özel bir bakım yapmak gerekmez ama uygulaması sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar;

 • ilk 2-3 saat baş dik konumda olmalı, ayakkabı bağlama yada elimizde telefonla uzun vakit geçirme gibi başın öne düştüğü/eğildiği durumlardan uzak kalmalı, baş yüksekte tutulmalıdır,
 • iğne girişlerinin olduğu noktalara 6 saat boyunca su temas etmemelidir,
 • birkaç gün masaj, sauna vb. gibi temas gerektiren uygulamalardan ve sıcak yerlerden uzak durulmalıdır,
 • Uygulamadan sonra alkol tüketiminden kaçınılmalıdır,

Özetle, Botoks uygulaması sonrası, aşırı aktivite, sıcak banyo, sauna, çeşitli ilaçlaların kullanımı, işlem yapılan bölgeye kozmetik ürün kullanılması, başın omuz hizasından aşağı bakacak şekilde sürekli bir duruşta bulunulması ve uzman tarafından belirtilen diğer faktörlerin varlığı Botoks uygulamasının etki sürecinde negatif sonuçlar doğurabilmektedir.

Botoks için herhangi bir yaş sınırı bulunuyor mu?

En iyi sonuç alan hasta grubu, her zaman doğru zamanda, doğru uygulama yapılan hastalardır. Gereğinden önce ve genç yaşta yapılan uygulama, kırışıklıklar yeteri kadar belirginleşmediği için, sonrasında hastayı memnun edecek farkı hissettirmeyecektir.
Gereğinden ileri yaşta ve kırışıklıkları çok ilerlemiş, derinleşmiş hastalara ise sadece botoksla istenilen verim görülmeyebilir. Bu hastalar ayrıntılı muayene edilerek hem botoks, hem de diğer yöntemler hakkında mutlaka hekim tarafından bilgilendirilmelidir.

Yapılan araştırmalar neticesinde, Botoks işleminin bilindiği üzere sağlığı etkileyecek olumsuz bir yan etkisi bulunmamaktadır. Estetik amaçlı olarak çok az miktarlarda kullanıldığı için, doğru uygulama sonrasında istenmeyen bir etki görülmez, şişme, morarma ya da kızarıklık sık karşılaşılan durumlar değildir. Nadiren uygulamadan sonra geçici baş ağrısı ve enjeksiyon bölgelerinde minik kabarcıklar görülebilir.

Bu konuda eğitim almış ve deneyimli bir uzman tarafından yapıldığı takdirde neredeyse hiç riski yoktur. Ayrıca, migren ağrılarına iyi geldiği de sıkça alınan geri dönüşlerden biridir. Uygulama sonrası 4 saat süreyle hastanın özellikle de yüz üstü yatması ve başını eğerek bir işle ilgilenmesi istenmez. Aynı gün solaryum, cilt bakımı, kuaför, havuz, sıcak banyo ve spor aktivitesi tavsiye edilmez.

Botoks işleminin ardından kontroller oluyor mu?

İşlemden 15 gün sonra kontrol ve gerekirse ekleme (rötuş) işlemi yapılmak için tekrar randevu oluşturulur. Sonrasında tekrar eden uygulama için 4-6 ay sonrasına randevu verilir. Terleme tedavilerinde ise 8-10 ay sonrası için randevulaşılır.

Botoks Kimler İçin Uygulanabilir?

Botoks kırışıklıkları tedavi etmede hem de erken yaşlanmayı ve kırışıklıkları önleme amacı ile yapılmaktadır. İleri yaşta ve kırışıklıkları çok ilerlemiş, derinleşmiş hastalara sadece botoksla istenilen verim elde edilemeyebilir ve doktorumuzca diğer yöntemler hakkında bilgi verilir. En iyi sonuç için doğru zamanda, doğru uygulama yapılmalıdır. Unutmayınız sektörde en çok taklit edilen ve şikayetlere neden olan ürün botokstur, FDA onaylı botoks ürünleri sadece seçkin muayenelerde sunulmaktadır.

Botoks fiyat ve ürünler hakkında bilgi almak için bizleri hemen arayabilirsiniz.

Botoks işleminin etkisi hemen görülür mü? Botoks ne kadar kalıcı?

Uygulamanın etkisi 3-4 gün sonra görmeye başlanır ve 15. günde maksimum seviyeye ulaşır. Etki süresi ortalama 4 aydır, 6. ayda ise tamamen ortadan kalkar ve uygulama bölgesi eski haline döner. Terlemeyi önleyici amaçlı kullanıldığında ise etki süresi 8-12 ayı bulur, çok daha uzundur. 

Misafirlerimizin aklına Botoks hangi sıklıklarla yapılır? sorusu gelmektedir. İlk işlem ve kontrol sonrası kliniğimiz sizler için yenileme randevusunu oluşturarak vakti geldiğinde sizlere bilgi verecek ve randevunuza davet edileceksiniz.

Botoks sonrası yan etkiler görülür mü? Botoks Zararlı mı?

Kliniğimizde uzun yıllardır çatma çizgilerinin, kaz ayaklarının (göz etrafındaki çizgiler), diş sıkma ve koltuk altındaki fazla terleme probleminin tedavisinde kullanılmaktadır. Yapılan klinik araştırmaların hiçbirinde FDA onayına sahip botoksun olumsuz bir etkisi ile karşılaşılmamıştır.  Uygulandığı alandaki kasların hareketini geçici olarak kısıtlayan Botox, doğru dozlarda uygulandığında son derece güvenlidir, kişiye herhangi bir zararı yoktur.

Botoks Fiyatları

Ücretsiz randevu ve FDA onaylı Allergan ve Dysport botoks fiyatlarını öğrenmek için hemen bizimle iletişime geçiniz

Adres


Teşvikiye Mah. Sezai Selek Sok. No:18/3
Nişantaşı, İstanbul

İletişim


Mail: [email protected]


Telefon: 0-532 276 70 39

WhatsApp chat