lazer ile leke ve skar tedavisi

MEDİKAL ESTETİK

Lazerle leke ve skar tedavisi, zamana bağlı olarak veya fiziksel etkenlerden kaynaklanan yüz, sırt ve göğüste oluşan, leke ve yara izlerinin giderilerek, cilde parlaklık ve canlılık kazandırılması için uygulanan popüler bir tedavi yöntemidir.

Lazer İle Leke Ve Skar Tedavisi Nedir?

Vücudumuzda özelliklede yüzümüzde çeşitli sebeplerle ve etkenlerle farklı tipte cilt lekeleri oluşabilir. Normal cilt renginden daha koyu ve belirgin şekilde oluşan bu cilt lekeleri yaşamımızı tehdit etmemekle birlikte bir takım estetik kozmetik problemlere sebep olmakta, hatta bazı kişilerin sosyal yaşamını da etkileyebilen bir takım psikolojik rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Bu yüzden cilt lekelerinin tedavi edilmesi gerekmektedir. Melanin cildimize rengini veren pigment maddesidir. Cilt lekeleri melaninin miktarının fazla olduğu bölgelerdir. Melaninin fazlaca yüksek miktarlarda belli bölgelerde toplanarak cilt lekeleri oluşturması çeşitli sebeplerden kaynaklanır. Bu lekelerin bazıları doğumdan itibaren, bazıları ergenlikte, bir kısmı yaşlanmayla, bir kısmı ise güneş ve dış etkenler sonucu cildimizde oluşan hasarlardan kaynaklanmaktadır.

Yara izleri (skarlar), değişik sebeplerle, vücudun değişik bölgelerinde ortaya çıkabilirler. Ciltte oluşan tam kat kesi her zaman iz bırakır. Ama kalan iz herkeste ve her bölgede farklılık gösterir. Bu izin nedeni cerrahi bir kesi, yanık ya da herhangi bir yaralanma olabilir. Deri bütünlüğünü bozan her durum izle iyileşir. Cildimizin sadece en üst tabakası kendini yenileme kabiliyetine sahiptir. Bu tabakanın altında olan yaralanmalar mutlaka izle iyileşecektir. İnsan vücudunda sayısız ameliyat, yaralanma ve kazalara bağlı çeşitli izler oluşabilir. Bu oluşan izler özellikle yüz gibi görünen bölgelerde ise kişinin psikolojisini bozabilir ve toplum içinde kendilerini özgüvensiz ve kötü hissetmelerine neden olur. Herkes bu izlerden tamamen kurtulmak ister, ama izlerin tamamen yok olması mümkün değildir. Ama izler büyük ölçüde azaltılabilir ya da daha belirsiz bir görünüme kavuşturulabilir.

Yararları

Lazerle leke ve skar tedavisi, zamana bağlı olarak veya fiziksel etkenlerden kaynaklanan yüz, sırt ve göğüste oluşan, leke ve yara izlerinin giderilerek, cilde parlaklık ve canlılık kazandırılması için uygulanan popüler bir tedavi yöntemidir.

Leke tedavisi uygulanması esnasında lazer enerjisi, yoğun bir şekilde melanin içeren hücreler tarafından absorbe edilirken, diğer normal cilt renginde olan hücreleri hemen hemen hiç etkilememektedir. Pek çok leke tipi lazerle leke tedavisi ile tamamen kaybolabilir veya oldukça azalarak belli belirsiz bir iz haline gelir.

Genellikle kötü iyileşen izler hem kabarık, hem genişlemiş, hem de kızarıktır. Lazer uygulaması ile kabarık iz cilt seviyesine indirilir. Kızarık izin cilt renginde solması sağlanır ve izin genişliğinde de azalma sağlanır.

Uygulama Süresi

İşlem esnasında ağrı hissedilmeyen bu uygulamanın bir seansı ortalama 30 dakika içerisinde tamamlanır. Uygulaması sonrası, ani olarak cilt altı kollajen liflerinde %30 oranında kısalma meydana gelir. Sonraki 1-3 aylık süreçte ise cilt altında yeni kollajen oluşumu ve cilt altı bağ dokusunda yeniden düzenlenme meydana gelir. Tüm bunların sonucu olarak cilt gençleşir, gerilme, cilt üzerindeki pürüzlerde, lekelerde ve izlerde yüksek seviyede azalmalar görülür. Gözenekler daralarak, birkaç yıl önceki durumuna geri döner. Seans sayısına ve sıklığına, sorunun boyutuna göre uzman doktor tarafından karar verilir.

Tedavi sonrasında doktorun önerdiği nemlendiriciler ve güneş koruma kremleri kullanılabilir.

Kimlere Uygulanabilir?

Söz konusu tedavi, tıpkı diğer lazer tedavilerinde olduğu gibi sağlık durumu ve hormonal değerleri normal kriterlerde olan ve lazerin bir risk teşkil etmediği kişilerde yapılabilmektedir.

Adres


Teşvikiye Mah. Sezai Selek Sok. No:18/3
Nişantaşı, İstanbul

İletişim


Mail: [email protected]


Telefon: 0-532 276 70 39

WhatsApp chat