Göz altı sorunları, gözlerin altında oluşan koyu renk halkalar, morluk karartı ve şişkinliklerdir. Bazı durumlarda hacim kaybı nedeni ile de estetik görünüm bozularak yüze daha solgun, yorgun bir ifade kazandırır. Peki göz altı morlukları neden olur? Bu problemler, genellikle ciltteki kırışıklıkların da daha belirgin hale geldiği ilerleyen yaşlarda ortaya çıkar. Günümüzde ise, stres, yorgunluk, aşırı tüketilen alkol ve sigara gibi faktörler de bu morlukların oluşumuna neden olabilir. Göz altı sorunlarının geçmesi için şunları deneyebilirsiniz:

  • Soğuk kompresler kullanabilirsiniz. Bu, ciltteki kan dolaşımını hızlandırarak, koyu renkleri azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Gözleriniz güneş ışınlarından güneş gözlüğü ile koruyarak işe başlayabilirsiniz.
  • Kafein, göz altı renk farklılıkların oluşumuna neden olabilir. Kafein içeren ürünleri azaltmalısınız
  • Vücudunuzun su ihtiyacını karşılamaya yardımcı olacak kadar su için. Cildinizin nem dengesi korunacaktır.
  • Yeteri kadar güzel bir uyku, vücudunuzun iyileşme sürecini hızlandırarak, göz altı şişlik ve göz altı morluklarının azalmasına yardımcı olabilir.

Bu öneriler sonrası eğer problemleriniz hala devam ediyorsa veya ciddi bir şekilde ilerliyorsa, uzman bir doktor görüşü almanızda fayda bulunmaktadır.

Sorunun medikal estetik boyutuna gelince, muayene sonrasında genelde dolgu ya da mezoterapi yöntemlerinden biri yada sürece bağlı olarak birlikte kullanılması tavsiye edilmektedir.  “Göz Altı Işık Dolgusu” ya da “Göz (Altı) Çevresi Mezoterapisi” , peki bunlardan hangisi ile başlanmalı? Hangi işlem tercih edilmelidir?

Göz Altı Işık Dolgusu

Göz Altı Morlukları ve Diğer Sorunlardan Nasıl Kurtulabiliriz?

Dolgu ve mezoterapiler, cilt bütünlüğünü ve görünümünü iyileştirme amacıyla kullanılan iki farklı medikal estetik güzellik işlemidir. Her medikal estetik işlemi gibi belirli kullanım sürelerine sahiptir. Hangisinin cilt tipinize sorununuza uygun, iyi olacağını belirlemek için, uzman hekim ile görüşerek tavsiye almak en iyisidir. Yüz yapınız, cilt durumunuz ve beklentileriniz değerlendirildikten sonra tedavi önerilen ürünle başlatılabilir. Yöntemleri incelemek gerekirse; Göz çevresi mezoterapisi, göz çevresinde ince çizgilerin, kırışıklıkların ve göz altı torbalarının görünümünü azaltmak için kullanılan bir cilt gençleştirme yöntemidir. Bu işlem, cilt dokusunun hemen altında yer alan bölgeye, ince iğneler aracılığıyla belirlenen ilaç, serum veya bazı cilt bakım ürünlerinin enjekte edilmesiyle uygulanır. Bu yöntem, cilt dokusunu yenileyerek, elastikiyeti arttırmayı amaçlar.

Göz çevresi mezoterapisi, göz çevresindeki kırışıklıkların ve göz altı torbalarının azaltılması için bir seçenek olarak düşünülebilir. Ancak, bazı sorunlarda bu yöntem etkinliği göreceli daha az olabilir. Sorunun çözümlenmesinde dolgu önerilebilir, cilt altına enjekte edilerek cilt dokusunu düzgünleştirme ve volüm verme amacıyla kullanılır. Ayrıca küçük çizgileri ve kırışıklıkları azaltmak, ve ciltteki pigment bozukluklarını azaltmak amacıyla kullanılır. Bu durumlarda öncelikle dolgunun gözaltı restorasyonlarında kullanabilirliği konusunda FDA onayına sahip olup olmadığı www.fda.gov sitesinden incelenmelidir. Uygulama invaziv bir işlem olup öncesinde anestezik kremle uyuşturulan bölgeye özel kanüllerle birkaç dakika içinde bırakılır. Göz çevresi yöntemleri arasında en etkin uygulamalardan biridir ancak öncesinde uzman bir doktor görüşü alınmalıdır. Unutulmamalıdır ki gözaltlarında hacim boşluğu yeni doğmuş bebekler de dahi bulunmaktadır, önemli olan bu durumun estetik açıdan bir kusur yaratıp yaratmadığı sorunudur. Bazı dolgu uygulamaları öncesi, dolguyu taşıyabilmesi için cildin güçlendirilmesi gerekir. Bu gibi durumlarda öncelikle göz çevresi mezoterapi seansları başlatılır ve sonrasında ise dolgu kullanılır.

Medikal estetik alanında gelişen teknoloji ile birlikte, doğal görünümün bozulmaması için, dolgu yerine kullanılabilen, göz çevresi için özel olarak geliştirilen dermo epidermal tabakada, derin doku seviyesinde ve vasküler düzeyde etki mekanizmasına sahip olan\ göz çevresindeki hücre ve dokuların beslenmesini sağlayarak bölgede cilt yenileme etkisi başlatan  mezoterapilerin de kullanılması diğer bir seçenek olarak düşünülmelidir.

Sonuç olarak her iki işlemin de kendi avantajları bulunmaktadır ve hangisinin size daha uygun olacağı konusunda en iyi tavsiyeyi sadece doktorunuz verebilir. Kliniğimizde ücretsiz olarak sunulan bu hizmet  hakkında daha fazla detay bilgi edinmek için bir uzmana danışılmalıdır.

Adres


Teşvikiye Mah. Sezai Selek Sok. No:18/3
Nişantaşı, İstanbul

İletişim


Mail: [email protected]


Telefon: 0-532 276 70 39

WhatsApp chat